Informujemy, iż nasz strona internetowa wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
Urządzenia dla niepełnosprawnych

URZĄDZENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Urządzenia zabawowe dostępne dla niepełnosprawnych to urządzenia, które są specjalnie dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Ich konstrukcja ma ułatwiać i umożliwiać bezpieczne korzystanie oraz zabawę na urządzeniu razem z dziećmi, które nie mają ograniczeń. Urządzenia przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych skonstruowane są tak, by umożliwić podjechanie do urządzenia wózkiem inwalidzkim, zabawę w pozycji siedzącej czy dosięgnięcie poszczególnych komponentów urządzenia nawet tym, którzy nie mają możliwości wstać czy podskoczyć na odpowiednią wysokość. W przypadku zestawów zabawowych, które zapewniają zabawę na wysokości, należy umożliwić dzieciom wejście i dostosować zestawy do ich możliwości ruchowych. Ważne są odpowiednio szerokie i długie rampy, o odpowiednim nachyleniu, z niezbędną przestrzenią manewrową np. by odwrócić wózek o 180°, platformy transferowe i poręcze po obu stronach ramp.

Warto pamiętać, że plac zabaw dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych powinien być wyposażony również w stabilną i odpowiednio zagęszczoną nawierzchnię, taką której części nie będą przemieszczać się w trakcie użytkowania – np. FLEXANA.

JAKA JEST RÓŻNICA POMIĘDZY URZĄDZENIAMI DOSTOSOWANYMI DO POTRZEB NIEPEŁNOSPRAWNYCH A URZĄDZENIAMI DO ZASTOSOWANIA NA INTEGRACYJNYM PLACU ZABAW (Inclusive Playground)?

Wszystkie urządzenia, które można zastosować na integracyjnym placu zabaw to urządzenia, które powinny być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale nie wszystkie urządzenia dla niepełnosprawnych są automatycznie urządzeniami zgodnymi z ideą Inclusive Play. Idea Inclusive Play promuje projektowanie placów zabaw, które są czymś więcej niż przestrzenią tylko dostępną dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo.

PRZYKŁAD:

Zestaw zabawowy dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych będzie to zestaw, który ma odpowiednio szerokie i długie rampy, o odpowiednim nachyleniu, platformy transferowe, przestrzeń manewrową i poręcze, ale np. główna atrakcja zestawu zlokalizowana jest na szczycie urządzenia gdzie nie każdy ma siłę dotrzeć lub nie każdy będzie mógł z niej skorzystać.

Zestaw zabawowy, który można zastosować na integracyjnym placu zabaw to zestaw, który również jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, czyli posiada wszystkie cechy opisane powyżej, ale zapewnia także możliwość zabawy na różnych poziomach trudności, a tym samym na poziomach pośrednich prowadzących na górę urządzenia. Przykładowo, jeśli zestaw zabawowy wyposażony jest w 3 rampy prowadzące na szczyt, na każdym poziomie pośrednim znajdzie się panel zabawowy, który będzie służył do zabawy tym, którzy nie dadzą rady dotrzeć wyżej. Jeśli główną atrakcją urządzenia jest zjeżdżalnia, z której nie każdy będzie mógł skorzystać, na szczycie również znajdzie się panel zabawowy lub lornetka, tak by ci, którzy nie zjadą na dół mieli coś, czym będzie można się pobawić na szczycie urządzenia.

Warto pamiętać, że INCLUSIVE PLAY to nie tylko wytyczne dotyczące poszczególnych urządzeń, ale cała idea projektowania placów zabaw. Odpowiedni dobór urządzeń powoduje, że INCLUSIVE PLAYGROUND plac zabaw dostępny dla wszystkich, nie tylko dzieci typowo się rozwijających czy niepełnosprawnych ruchowo, ale także tych z upośledzeniami neurologicznymi, intelektualnymi jak również różnego rodzaju dysfunkcjami i wszystkich innych osób z otoczenia dzieci. Więcej na temat INCLUSIVE PLAY można znaleźć ... tutaj.

Urządzenia dla niepełnosprawnych tutaj...